Mini słowniczek

KAROB-mączka chleba świętojańskiego  (zamiennik kakao)

Z racji właściwości antyalergicznych używany jest w leczeniu astmy i innych alergii. Karob korzystnie wpływa na nasz układ krwionośny oraz trawienny – obniża poziom cholesterolu we krwi i reguluje metabolizm. Jest także źródłem witaminy E – zwanej witaminą młodości i kwasu galusowego – silnego antyoksydantu.
 
Karob nie zawiera fenyloetyloaminy, jest zatem bezpieczny dla osób zmagających się z uciążliwymi migrenami. Nie zawiera także fromaminy, która powoduje migreny oraz alergie. Jest natomiast bogatym źródłem białka – zawiera go ok. 80% oraz szereg witamin: A, B2, B3 oraz D. Zawiera również sporo wapnia, fosforu, potasu oraz magnezu i żelaza, poza tym mikrolementy, jak: mangan, bar, miedź oraz nikiel. W przeciwieństwie do kakao nie zawiera kwasu szczawiowego zmniejszającego wchłanianie związków wapnia i cynku.
Karob nie zawiera również kofeiny i teobrominy, które są uzależniające i mogą być przyczyną alergii.Głównym składnikiem karobu są węglowodany oraz taniny. Taniny z karobu nie są rozpuszczalne w wodzie i nie wiążą się z białkami, natomiast świetnie się wiążą np. z toksynami hamując rozwój bakterii. Te właściwości warto wykorzystywać w przypadku wystąpienia biegunki.

I najważniejsze – karob ma 60%mniej kalorii niż zwykłe kakao! 

źródło: informacje pochodzą z tej stronki


OLEJ KOKOSOWY NIERAFINOWANY

Do temperatury ok. 25C zachowuje postać stałą, natomiast powyżej tej temperatury przechodzi w postać płynną, co jest jak najbardziej naturalne dla tego oleju. Swe niezwykłe właściwości zawdzięcza on specyficznemu połączeniu kwasów tłuszczowych z innymi wartościowymi składnikami takimi jak witaminy z grupy B1, B2, B3, B6, C i E, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor. Olej kokosowy to prawdziwa studnia bogactwa nasyconych kwasów tłuszczowych: kwas laurynowy, kwas mirystynowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy, kwas oleinowy, kwas linolowy.

Naturalnie występujący nasycony tłuszcz w kokosie przynosi niezwykłe korzyści zdrowotne, takie jak: zdrowe serce, utrata wagi, w razie potrzeby, wspieranie systemu immunologicznego, jest bezpośrednim źródłem energii, zdrowa cera i młodzieńczy wygląd, wspieranie działania tarczycy, pomaga w walce z alergią
50% zawartości tłuszczu w oleju kokosowym stanowi tłuszcz bardzo rzadko występujący w przyrodzie o nazwie kwas laurynowy. Kwas laurynowy to "cudowny" składnik ze względu na jego niepowtarzalne właściwości prozdrowotne. Organizm przekształca kwas laurynowy w ‘monolaurin’, który ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne . Monolaurin jest monoglicerydem, który może zniszczyć takie wirusy jak: opryszczka, odra,wirus grypy, różne bakterie chorobotwórcze, pierwotniaki, jak np. Giardia lamblia.
Kokos zawiera również kwas kaprynowy, który ma właściwości antybakteryjne.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz